تاتو (خالکوبی ) و درمان آن

خالکوبی عبارت‌ است از  شکل یا علامتی رنگی با ماندگاری طولانی یا دائمی که در اثر وارد شدن مواد رنگی به داخل بافت پوست ایجاد میشود. هر چند تفاوتهایی در نحوه ایجاد و وسایل به کار رفته در خالکوبی وجود دارد ، اما اصل مشترک در بین تمامی خالکوبیها، تخریب  پوست و وارد شدن ماده رنگی به داخل آن است.

انواع خال کوبی:
تاتوهای تروماتیک:

این تاتوها معمولا در آسیبها، بر اثر ورود مواد خارجی به بستر زخم ایجاد میشود. بخصوص ورود آسفالت به داخل زخم در تصادفات جاده ای و ایجاد تاتوی سیاه رنگ شایع است. شستشوی زخم و پاک کردن آن از مواد و آلودگی ها  ،قبل از درمان و ترمیم زخم نقش مهمی در پیشگیری از ایجاد این نوع تاتو دارد.

 

تاتوهای درمانی:
گاها از خال کوبی برای پوشاندن اختلالات و یا نواقص مادرزادی و اکتسابی استفاده میشود. به عنوان مثال در درمان ضایعات سفیدرنگ پوستی که به روشهای معمول درمانی جواب نداده اند با تاتوی به رنگ پوست میتوان لک را درمان نمود.

تاتوهای آرایشی:
این تاتوها جز شایعترین انواع تاتو  در بین بانوان ایرانی هستند . و میتوان به تاتو های لب(غالبا به رنگ قرمز) و تاتوهای ابرو(غالبا با رنگهای تیره) اشاره کرد. این تاتوها جنبه آرایشی داشته و بیشتر در آرایشگاهها انجام میشود. در بسیاری از موارد به دلایل مختلف افراد تصمیم به  از بین بردن این تاتو ها میگیرند.

 

تاتوهای غبر حر فه ای:
در این تاتو ها اکثرا از کربن استفاده میشود و غالبا به رنگ آبی و تیره هستند . به روشهای ساده و سنتی و توسط افراد غیر حرفه ای انجام میشوند . معمولا حاوی اشکال ساده و نقاشی های ابتدایی هستند. در بعضی از مناطق جغرافیایی و اقوام و در خانمها در نواحی صورت ، دستها و گردن به منظور زیبایی  انجام میشده است. نوشتن عبارات،  و یا کشیدن اشکال مختلف در بعضی افراد مانند جاهل ها و یهلوانها در گذشته نه چندان دور شایع بوده است.امروزه نیز نوشتن اشعار و عبارات بر روی تنه در بعضی از جوانان دیده میشود.

تاتوهای حرفه ای:
در این تاتوها  معمولا از ترکیب رنگهای مختلف جهت کشیدن اشکال و تصاویر استفاده میشود.  توسط افراد و مراکز حرفه ای انجام میشود .بخصوص در جوامع پیشرفته از لحاظ اقتصادی شایع است.  هزینه های انجام آنها بالا ست .به دلیل پیچیدگی انجام آن و استفاده از رنگهای مختلف در آن درمان این نوع از تاتو ها بسیار مشکل است.

 

عوارض تاتو:
عوارض مهم تاتو عبارتند از انتقال بیماریهای عفونی و بروز حساسیت به مواد تاتو..

در صورت عدم رعایت استریلیزاسیون احتمال انتفال بیماریهای عفونی مانند ایدر ، هپاتیت ، سل پوستی و........وجود دارد. حساسیت به مواد تاتو نیز ممکن است بروز کند . 

همچنین امکان بروز اسکار و کلویید در محل تاتو وجود دارد.

ایجاد مشکلات اجتماعی ، خانوادگی و روانی نیز در افرادی که تاتو کرده اند شایع است . به عنوان مثال شخص ممکن است دچار مشکلاتی در استخدام در بعضی نهادها شود.

درمان تاتو:
تا قبل از کاربرد لیزر ، درمانهای تاتو غالبا ناامید کننده،ناقص، با اثر بخشی کم و همراه با عوارض متعدد بود.این درمانها شامل سوزاندن پوست با اسیدها،کوتر، عمل جراحی، تراشیدن پوست و زدن تاتوی جدید روی تاتوی قبلی بود.هرچند در بعضی موارد لیزرها ممکن است به طور کامل قادر به ازبین بردن تاتو نباشند  ،اما بدون شک لیزر تحولی بزرگ در درمان تاتو ایجاد کرده است.

کاربرد لیزر در درمان تاتو:
درمان انتخابی برای غالب موارد تاتو لیزرهای از نوع کیو سویچ هستند . گاها از سایر لیزرها مانند فراکشنال دی اکسید کربن نیز استفاده میشود .همه انواع تاتوها به یک میزان به درمان با لیزر جواب نمیدهند. معمولا تاتوهای تیره، تاتوهای سطحی ،تاتوهای غیر حرفه ای بهتر  از تاتوهای روشن، عمقی و حرفه ای پاسخ میدهند. تاتوهای زرد و قرمز کمتر به درمان جواب میدهند و نیاز به تعداد دفعات بیشتری از درمان دارند.درمان بالیزر معمولا به چند جلسه درمان نیاز دارند . در بعضی موارد بخصوص در مورد تاتوهای روشن برای پیش بینی پاسخ به درمان ممکن است نیاز به تست در ناحیه کوچکی باشد.

/ 0 نظر / 11 بازدید